19 Mayıs’ta ne düşünüyoruz?

19 May

Bugün onun doğum günü…
Ve biz gençlerin bayramı…

Bir lider, bir 19 Mayıs günü çok büyük bir milli mücadele başlatmış ve kendi doğum gününde bu güzel topraklarda yaktığı bağımsızlık meşalesini de taşımamız için biz gençlere armağan etmiş.

Peki biz bunun ne kadar farkındayız?
19 Mayıs’ı bir tatil olarak gördüğümüzden mi seviyoruz, törenlerde çiçek, böcek, kule olanları izlerken ne düşünüyoruz? Atatürk’ü ne kadar anıyoruz, neden bugünü kutluyoruz?

Biraz tarih anlatacağım ama sıkılıp gitmek yok!

I. Dünya Savaşı’nın ardından bağımsız bir Pontus Devleti kurmak isteyen Rumlar Samsun’u başkentleri yaparak iki yıl boyunca topraklarımızı kendilerininmiş gibi kullanmışlar.
İtilaf Devletleri’nin Anadolu’nun doğu ve kuzeyindeki bu karışıklıkların sürmesi durumunda bu yörelerin tamamının işgal edileceğini bildirmeleri üzerine, 9. Ordu müfettişliğine atanan Mustafa Kemal sorunu çözmek amacıyla 19 Mayıs 1919’da Samsun’a gönderilmiş.

Anadolu’yu düşman işgalinden kurtarmak ve bağımsız bir cumhuriyet kurma arzusunda olan Gazi Mustafa Kemal Paşa’nın Samsun’a ayak bastığı 19 Mayıs 1919 günü Milli Mücadelemizin ve Kurtuluş Savaşı’nın başlangıç tarihi olarak kabul edilmektedir.

Şanlı Türk tarihimizin en büyük savaşı olan ve yüz binlerce bizim gibi gencin teriyle, kanıyla tüm dünyaya parmak ısırtan zaferimiz Kurtuluş Savaşı bağımsızlığını kazanmak isteyen bir çok ülkeye de örnek olmuştur.

Artık ışığı sönmüş, örümcek ağı tutmuş Osmanlı’nın yıkılıp, geleceğin büyük rejimi Cumhuriyet’in temellerinin atılmasını sağlayan Kurtuluş Savaşı düşman ordularının mağlubiyetiyle Anadolu’da bağımsız bir Türk devleti kurulmasını sağlamıştır.

Ve bir liderin böyle önemli bir günü, doğum gününü ulusun gençliğine armağan etmesi ne büyük incelik, hiç düşündünüz mü?

“Gençlik ve Spor Bayramı” olarak kutladığımız bugün 1980 darbesi sonrasında “Atatürk’ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramı” olarak değiştirilmiştir.

Törenleri izlerken burnumun direği sızlıyor, bu toprakların bizlere kalmasını sağlamış Atamızı, atalarımızı düşünüyorum, Türk Bayrağı’nı dalgalandıran şimdiki gençlere bakıp onları düşünüyorum, gözlerim doluyor.

Bu büyük adamı ve şuan yaşadığımız cennet memleketimiz için canını feda eden sayısız genci ne kadar anıyoruz biraz düşünelim.

Hepimizin bayramı kutlu olsun, ne mutlu Türküm diyen herkesin bayramı kutlu olsun.

Sevgiler,