2011′in Enleri – Müzik

28 Ara

İşte benim için en yararlı içerik! Unutmamak, hatırlamak ve bilhassa tarihe not etmek için:)

“2011′in Enleri” başlığı altında sizinle, müzik, sinema, olay ve gündeme dair hatırımda kalanlardan listeler paylaşacağım. Şayet Yılbaşı’na kadar yetiştirebilirsem aklımda bir kaç tane daha en listesi var.

Önemli not: Bu listeyi yapmadan önce google’a bir bakayım neler var dedim ve Google Zeitgeist ‘le karşılaştım. Henüz keşfetmediyseniz mutlaka incelemelisiniz, Google’in temiz, basit tarzına alışkınız da o grafikler nasıl müthiş ya, bayıldım, bayıldım!

İlk olarak

2011 Müziği’nin Enleri: 

10- Ajda Pekkan / Farkın Bu  

Malum Ajda’nın her daim yenilenen tarzıyla, şarkılarının zamana ayak uyduruyor olması muhteşem. Bu yaz bu albümle coştum, eğlendim, keyiflendim, enerji doldum!

9- Edith Piaf 

Nesilleri şarkılarıyla büyüten Edith Piaf, her ne kadar annemin doğum yılında ölmüş olsa da halen bir efsane olarak aramızda. Muazzam fransız aksanlı sesiyle, eşsiz şarkıları ve hayat hikayesiyle beni çokça etkileyen isimlerin başında geliyor. Özellikle Aşk Neye Yarar isimli yazımda paylaştığım şarkıyı, dinlediğim Milord’un, La Foule’ün, La Vie En Rose’un, Tu es Partout’un haddi hesabı yok:)

8-James Blunt / Some Kind of Trouble

Bu yıl Türkiye’ye de gelen James’i oldum olası çok severim ama bu sene bir farklı dinledim onu. Küçükçiftlikpark’ta verdiği ve İstanbul’u salladığı konserine gidememiş olmanın verdiği buruklukla daha da bir sevdim onu, daha bir yüceldi gözümde:)

7-Portishead

Kalabalığı ve bitmek bilmeyen trafiğiyle İstanbul’da tek sığınağım ipodum ve kitaplarımdı. Kitaplarıma softluğu ve her daim tazeliğiyle eşlik eden ise Portishead klasikleriydi.

6- Yonca Lodi / Milat

2011′in ilk yarısında ofiste kızlarla en çok dinlediğimiz şarkıların yorumcusu Yonca Lodi’ydi.Adamların bile diline takmıştık, ofisteki herkes tüm şarkıları sayemizde ezberlemişti. Bağıra çağıra hem dinledik hem efkar yaptık. Emanet, Düştüysek Kalkarız, Milat, Tavan arası şarkıları yıllar boyunca unutamayacağım şarkılardan oldu.

5- Sıla / Konuşmadığımız Şeyler Var 

Sıla’yı çıktığından beri keyifle ve imrenerek takip ediyorum. Sesiyle, şarkılarının derinliğiyle, yorumuyla, sahnesiyle inanılmaz bir yetenek.

 

4- Adele / 21

2009 Grammy Ödülleri’nde en iyi kadın şarkıcı seçildiğinde keşfetmiştim onu. “Rolling in the Deep” parçasını yılın başlarında dinlerken pek kimsenin haberinin olmadığını sanıyordum. Sahiden de öyleydi herhalde çünkü tüm dünya için en iyi çıkışını  2011′in 28 Ağustos’una yani doğumgünümde  “Someone Like You” piyano baladıyla yaptığı söyleniyor.  Ama o show bana hediyeydi, canııım, siz de üzerinize mi alındınız? :)

3- Sezen Aksu / Öptüm

Baharla beraber gelen sıcacık,  muhteşem bir albüm. Tüm şarkıları mı güzel olur,  her dakika dinlesem sıkılmam. Kıpır kıpır, fıkır fıkır! Zaten Sezen’den sıkılınır mı ya?

2- Model / Diğer Masallar

Müzik otoriteleri tarafından çok beğenilen ve benim de albüm çıkar çıkmaz hayranı olduğum harika grup. Bütün bir sene içerisinde düşünürsek her gün illaki 2-3 parça dinlemişimdir onlardan. Enerjisi çok yüksek, marjinal ve başarılılar. Bu başarıyı daha ileriye taşıyacaklarından eminim. Yeni yılda da önlerinin açık, şanslarının bol olmasını diliyorum.

Ve işte Hergunluk.com tarafından 2011′in Enleri ödüllerinde Müzik Kategorisi dalında 1.ciliği kazanan ismi açıklıyorum:) 

1- Hindi Zahra / Handmade

Hindi Zahra yarı Faslı yarı Fransız bir jazz sanatçısı. İsminin komikliğine bakmayın, sesi müziği müthiş. Kendi tarzını ilk albümünden konuşturmuş bir kadın. Onu yılın başında keşfettiğimden beri fizy listemin hep en başındaydı. Etnik müziği, stili ve müzikalitesi bambaşka… Kadın solistlerden oluşturduğum “kuzucuklarım” ve” kızlar ve hüzün” listelerimi taçlandırdı. Aslında  ilk ve son albümü  olan “Handmade” 2010 yapımıydı fakat benim için şimdiden kült bir albüm oldu bile. Yeni yıldan onun için dileğim de yeni bir albüm yapması… Umarım bu dileğim yerine ulaşır çünkü bu kadarla yetinemeeem!

 

Sevgiler,