2011′in Enleri – Olaylar / Gündem

30 Ara

İyisiyle kötüsüyle, güzellikleriyle üzüntüleriyle bir yılı daha bitirirken hafızamda yer eden olayları, gündem maddelerini listelemek istedim.

Aslına bakarsanız 2011 isyanların, doğal afetlerin ve acı kayıpların yılıydı. Yoo, karamsar değilim ama en kötü yılımız böyle olsun diyelim. 2012′den çok umutluyum, tüm Dünya, tüm insanlık için güzel bir yıl olacağına inanıyor, hepimiz için sağlık, barış ve güzellikler diliyorum.

Gelelim 2011′in önemli olaylarına…

2011′in Enleri – Olaylar / Gündem

10) Brezilya’daki Sel Felaketi:

11 Ocak 2011 ‘de Brezilya’da sel ve taşkınlar başladı. Afetlerde 903 kişi hayatını kaybetti,  bir çok ev, yuva sulara gömüldü.

9) Japonya Depremi ve Tsunami:

11 Mart 2011′ de Japonya’da 18 binden fazla canı yitiridiğimiz  deprem ve ardından gelen tsunami ve nükleer facia: detay

8)  Arap Baharı:

Tüm dünya Arap Baharı’yla çalkalandı. İşsizlik, gıda enflasyonu, siyasi yozlaşma, ifade özgürlüğü, usulsuzlükler ve kötü yaşam koşulları gibi pek çok sorundan bunalmış Arap halkları isyandaydı. Tunus, Mısır, Cezayir, Libya başta olmak üzere 19 ülke her gün canları pahasına çatışmaların ortasına attı kendini. Başarılı olup liderlerini devirenler de oldu ama protestolarda hayatını kaybeden sayısı her geçen gün artıyor. Şuan için kayda geçen 37.140kişi Arap Baharı (kurbanı!) oldu. detay

7)  Van Depremleri:

23 Ekim 2011′de meydana gelen 7.2 büyüklüğünde  merkez üstü Tabanlı köyü olan Van Depremi. 604 insanımız hayatını kaybederken 60.000 kişi evsiz kaldı.

9 Kasım 2011 tarihinde ise Van’a 12 km uzaklığındaki Edremit ilçesinde 5.2 büyüklüğünde bir deprem daha meydana geldi. Önceki depremin yaralarını sarmak için giden insanlarımızı da kaybettiğimiz 40 kişiyi toprağa verdiğimiz bir afet yaşandı.

detaylar

blogumda Van

hala yapabilecek bir şeyler var

sorumlu blog da sosyal sorumluluk anlamında çok güzel işler çıkartıyor. Bloggerlardan oluşan ekibe, Van Depremi de dahil hassasiyet gösterilmesi gereken olaylarda gösterdikleri çaba ve duyarlılık için onlara da buradan kendi adıma teşekkür ediyorum. İzleyin.

6) Ekonomisi Çöken Ülkeler:

Başta komşumuz Yunanistan olmak üzere, İrlanda, Portekiz, İspanya gibi AB ülkesi ekonomileri çökme noktasına geldi.

5) Acı Kayıplar:

Başta ülkemizde teröre kurban olan şehitlerimiz olmak üzere çok canı kaybettik.  Çok ağladık arkalarından umarım 2012 de aynı şeyleri yaşamayız. Onlar için o kadar üzgünüm ki gerçekten bir şey yazamıyorum, lanet olsun terör diyorum.

23 Temmuz’da 27 yaşında Dünya muhteşem sesli bir şarkıcısını kaybetti: Amy Winehouse. Benim de hayranı olduğum Amy’nin ölümü 2011′in beni en etkileyen ölümlerinin başında geliyor. Dergi Bursa’daki köşemde ona ithafen yazdığım yazıyı da kısa bir süre sonra burada paylaşacağım.

Sansasyonlu ölümüyle beni çok üzen bir diğer genç kaybımız ise Defne Joy Foster‘dı. Bir dönem enerjimi ona benzetip bana Defne Joy dediklerinden beri onu daha bir farklı severdim.

Yine ölümüne çok üzüldüğüm isimler; 5 Ekim’de hayatını kaybeden Amerikalı bilgisayar mühendisi ve Apple’in kurucusu Steve Jobs, Jackass yıldızı Ryan Dunn 34 yaşında trafik kazası sonucu hayata gözlerini yumdu. Türkiye’nin ilk reklamcısı Eli Acıman, besteci, şarkıcı ve yazar olan güzel Esin Afşar,  türküleriyle milyonları mest eden ve milyonların son yolculuğuna uğurladığı Kıvırcık Ali, Türk sinemasının “koca çınarı” Ömer Lütfi Akad…

4) Operasyonlar:

Ergenekon devam ederken Şike ve KCK operasyonları ile devlet yeni cezaevleri kuracağa benziyor. Hala içeri alımlar devam ediyor.

3) Vizeleri Kalkan Ülkeler:

İşte bu güzel haber! Başta görmek istediğim Arjantin, GüneyAfrika, Rusya, Maldivler gibi ülkelere olmak üzere son haberlere göre 64 ülkeyle vizemiz kalktı. detay

2) Genel Seçimler:

AKP’nin yeniden iktidara gelmesi ve daha da güçlenmesi… Yorumsuz, siyaset yapmayacağıma söz verdim:)

1)  Telefonların ve Sosyal Medya’nın Önü Alınamayan Yükselişi 

Akıllı telefonlarla gelen muhteşem sosyal yaşam! Telefonlardaki uygulamalar, oyunlar hayatımızın birer parçası oldular. Artık onları neredeyse bir tek telefon için kullanmıyoruz:)

Aslında bir mikrobloglama sitesi olan ve bu sayede yeni bir haber mecrası olarak hayatımıza giren Twitter…  Özellikle Türkçe olduktan sonra  önü alınamayan bir yükselişe geçti ve hayatımıza  Erol Köse, Hilal Cebeci gibi sansasyon yaratan isimleri yeniden kazandırdı. Dedikodular, atışmalar, kavgalar hiç bitmedi. Kullanıcıların kendi içeriklerini üretmesi ve kolay erişim sayesinde herkes yazar, herkes ünlü, herkes bilirkişi oldu.

 * Yukarıdaki liste önem sırasına göre değildir. 

Şöyle bir gözden geçirince acı haberler fazla olsa da kendi özelimde güzel şeyler yaşadım bu yıl.

Kız kardeşimin evlenmesi, artık kendi işimi yapıyor olmam, ailemize yeni katılan kuzenlerimizin bebekleri, büyük bir cesaret göstererek katıldığım “Kelime Oyunu” yarışması, kuzenimin sevdiği adamla nişanlanması gibi bir sürü güzel şey oldu hayatımda.

Bunlara güldüm:

2011′in en komik videoları 

Bunları dinledim:

2011′in en iyi müzikleri

Seneye bu listeyi yaparken üzüntülü olaylar yazmak istemiyorum çünkü yazarken bile çok üzüldüm.

Mutluluklarımızın ve güzelliklerin acılardan daha fazla yer tutacağı bir yıl diliyorum.

Sevgiler,