Aşk ve Çikolata

9 Şub

Twitter şuan “Happy Chocolate Day” hashtagiyle yıkıladursun, biz aşk ve çikolatayı konuşalım:)

Çikolatanın içinde bulunan antidoksanların faydalarından bahsetmeye gerek yok sanırım, hepiniz ezberlediniz. Bu antidoksan maddelerin kalbe, tansiyona, kolesterole iyi gelmesinin yanı sıra, çikolata yediğinizde salgıladığınız endorfinin mutluluk mucizesi olduğunu da biliyorsunuz. Peki her derde deva çikolata ile aşkın arasında nasıl bir bağ var, hiç düşündünüz mü?

Çikolatanın içinde bulunan phenylethylamin maddesi kalbi hızlandırır ve insanı mutlu eder. Aşık olduğumuzda da beynimiz aynı şekilde phenylethylamin üretir. Aynı zamanda afrodizyak etkisiyle aşk hayatınızı güzelleştirir. İkisi de bağımlılık yapar, keyif verir. Tutku doludur. Ama olur da kaptırırsanız kendinizi aşkın da çikolatanın da fazlası insanı bayar, damağında acı, kekremsi bir tat bırakır. Birlikteyken mutluluk veren o güzel şey bitince pişmanlığa bırakır yerini.

İkisi de tadımlıksa tadı damağında kalır.

Şimdi size hafta sonu Adressİstanbul’da açılışını gerçekleştirdiğimiz ve benim de organizasyonunda bulunduğum “Aşkın Damakta Kalan Tadı” sergisine götüreceğim.

Adressİstanbul ve Sabiha Gökçen Havaalanı olmak üzere 2 farklı mekanda paralel ilerleyen etkinlikte resimden, fotoğrafa, seramikten, endüstriyel tasarım ürünlerine kadar birçok esere yer veriliyor.

“Tüm şehri aşkla kuşatıyoruz” sloganıyla gerçekleşen sergiyi düzenleyen İstanbul Concept;”“AŞK”ı Sabiha Gökçen Havaalanı’nda uçuruyor; Addresistanbul’da yaşatıyoruz… Her dilden aşk gelip sözde değil özde yerini alıyor.
Ortaya yenilebilir, giyilebilir, okunabilir, seyredilebilir, birebir katılınabilir eserler çıkıyor.” diyor.
Ve Hakan Kürklü’ye ait afişin mesajı da küratör Işık Gençoğlu’na ait.

“Aşkın yolları,
Yoldan çıkışları,
Çıkış noktaları,
Üç noktaları…” I.G

Sergi kapsamında bir de çikolata atölyesi yapıldı. Sevgili Seda Özer çikolata atölyesi hepimizi mest etti. Truffe’ları elimizde yoğurup, aşkla ısıttıktan sonra masanın üzerindeki süsleme kaselerinden birini seçip ona buladık. Seda Özer de bize neyle süslediysek onunla ilgili yorum yaptı. Meğerse çikolatayı buladığımız ürün aşka bakış açımızın göstergesiymiş. Ben fındık krokana bandırmıştım, aşkı heyecanlı ve tutkulu yaşayan bir insanmışım:)


Sergi tüm Şubat ayı boyunca 10:00- 19:00 saatleri arasında gezilebilir. Etkinlik linki

Diyeceğim o ki, aşk ve çikolata birbirinden ayrılmaz.  Ben de aşkımdan ve çikolatamdan:) Şimdi aşkımla beraber Biscolata yiyoruz. Biscolata’ya karşı tepkili olsa da lezzetine karşı son derece uyumlu:))

Çünkü aşkta da çikolatada da önemli olan damağınızda bıraktığı tadın güzel olmasıdır.

Çikolata Günü’nüz kutlu olsun, AŞK’la… ;)

Sevgiler,