Autoshow 2010 izlenimleri

29 Eki

Annem yaklaşık 10 yıldır otomotiv sektöründe  satış müdürü olarak çalışıyor. Ve  ben de  lise ve üniversite dönemlerimde, onun yüzünden mi sayesinde mi diyeyim bilmiyorum ama  Autoshow’larda hosteslik ve tanıtım elemanlığı yaptım. Bu yıl ise bambaşka bir sebeple; çalıştığım Caretta Yayıncılık tarafından çıkan ve benim de reklam koordinatörlüğünü yaptığım F1 Racing Türkiye dergimiz adına Autoshow’daydım.

Her ne kadar bu denli içindeymişim gibi görünse de, en nihayetinde bir kadın olarak araçlardan çok da anlamadığımı itiraf etmeliyim.

Bu nedenle sizinle araç özelliklerini, donanımlarını paylaşamayacağım, üzgünüm.

Ama görselliğini çekici ve enterasan bulduğum bir kaç aracı paylaşmaktan mutluluk duyacağım.

Orada, o şaşkınlıkla modellerine bakmayı, sormayı unutmuşum. Şimdi kısa bir araştırmayla isimlerini ekledim. Umarım yanlış değildir. Fotoğraflar da gayet antiprofesyonel, artık kusura bakmayın:)

Fuarda gözdem Peugeot idi, hele ki şu son derece fütüristik, çılgın araçları gördükten sonra…

2010 Peugeot BB1

Aslında herkes 508′i görmek için gelmişti Peugeot standına. Ama bu araçlar da ilginçliği ile neredeyse gölgede bırakıyor 508′i.

Peugeot HYbrid 4

İçi dışı bir… Harikaydı.

2010 Peugeot HYbrid 3 Evolution Concept

Bu da HYbrid 3′ün orijinal görseli, benim çekimimden on kat iyi tabii :)

Son olarak Peugeot’dan bir bisiklet. Gerçi bisiklet demek ona haksızlık olur.  Hem çok şık hem çok dinamik bu araç benim gibi otomobil kullanmayı sevmeyenler için kısa mesafelerde  ideal görünüyor.

Konsept Bisiklet - B1k

Beni olağanüstü teknolojisiyle, yakında jetgiller hayalimle kavuşturacaklarına inandırdıkları için Peugeot’ya  teşekkürler.

Ve Fiat…

Onlar ” driven by the future” diyedursun ben klasiklerine hayran kaldım.

Modelini bilemiyorum ama bu minnoşa bayıldım. :) Güzel hostese de pozu için teşekkür ediyorum.

Fiat, özellikle ticari araç konusundaki uzmanlığını kanıtladı. Bu yıl fuardaki bir çok kampanyası ile orta segmentteki araçlarıyla oldukça ses getireceğe benziyor. Dün taksisinde sohbet ettiğim  amca bile sırf onun için fuara gelecekmiş mesela:)

Son olarak Dünyaca ünlü Asimo Honda standındaki muhteşem showuyla herkesi büyüledi. Honda mühendislerinin yıllarca süren insansı robot projesi neredeyse insan olma yolunda evrimini tamamlamışa benziyor. Bir çok defa ülkemizi ziyaret eden Asimo ile 10.yılını kutladığı Autoshow’da ilk defa karşılaştım. Honda’nın hidrojen yakıtlı ve bu yüzden çevreye saygılı FCX Clarity adlı araçlarının tanıtımıyla birlikte sahneye çıkan Asimo, klasik robotun verdiği o soğuk, metalsi hissin aksine çok sempatikti.

Sunucuya tepsi ile kahve servisi yaptı, koştu, yarım bir daire etrafında tur attı, merdiven çıkıp indi,  hatta top oynadı. En sonunda apaçi dansına benzer dansıyla hepimizi şoke etti. En son seyircileri selamlayıp, teşekkür etmeyi unutmayan Asimo’nun tüm görüntülerini telefonuma video olarak kaydettim. Fakat ne yazık ki, çok yüksek boyutlu olduğu için buraya yükleyemedim. En yakın zamanda kısaltıp sizlerle paylaşacağım.

Şimdilik Autoshow 2010′dan izlenimler bu kadar.

Yeniden görüşmek üzere,

sevgiler.

Autoshow- CNR Expo  / 29 Ekim – 7 Kasım