Babil Büyücüsü

4 Eyl

Çeşme’de bir kitapçı;  “tüm kitaplar 1 TL”  diye bağırınca, dayanamayıp girmiş, o küçücük dükkanda üstelik kalabalığın içinde, gözüm dönmüş gibi, doldurabildiğim kadar kitap seçip almıştım.

Bunlardan biri de henüz bitirdiğim Deniz S.Vincente’e ait BABİL BÜYÜCÜSÜ  isimli kitaptı.

Önce Deniz S.Vincent’ten çok az bahsedeyim, enterasan bir hayat hikayesi var;

Bir gemiden atlayıp kaçak olarak Newyork’a gelen denizci bir Türk baba ile Belçika’lı bir annenin çocuğu. 70′te Newyork’ta doğup, babası gibi denizci olmuş, çok gezmiş, sonra yarım kalan eğitimini tamamlayıp uzmanlaşmış. Nihayetinde babasından miras kalan bir dağ evinde Türkiye’de yaşamaya başlamış.

Venedik’te bir kitapçıda gezerken el yazması Latince bir kitap bulmuş, 110 euro’ya alıp Latin dili uzmanı bir dostuyla kitabı çevirmişler. Bu bir büyü/ büyücü kitabıymış. Babil Büyücü’sü bilge Kaskana’nın öğrencilerine verdiği ders notlarını katibinin yazmasıyla kitaplaşıp, Babil’den Venedik’e Deniz sayesinde de bana kadar ulaşmış. :)

Kaskana bu kitapta büyücülük sırları değil, bilge yaşamında karşılaştığı ibretlik olayları anlatmış. Aslında Kaskana’nın zaman zaman kibri, zaman zaman acizliği, bazı düşünceleri, öğretileri bana uygun değil. Bazen bencilce düşüncelere kapılmış ve bencilliği yüceltmiş kitabında. Bazen hırsızlığı aç kalmamak için güzel birşey olarak yorumlamış, bazen de ölmemek için bir çok kişiyi canından etmeyi.

Bilmiyorum belki onunki doğrudur. O şartları bilmediğimden, yaşadığı dönemi anlayamadığımdandır.

Ama kendime kitaptan öyle hoş notlar aldım ki… Unutmamak için buraya yazmak istiyorum. Hatta bir de o notlardan çıkarak kendime göre yorumlamak istiyorum. Çünkü altını çizsem de dönüp o notlara bakmam 3-5 seneyi alabiliyor. Buradan her istediğimde görebilirim.

Umarım sizin de hoşunuza gider.

Hatta umarım siz de bir gün bu kitapla karşılaşırsınız.

Sevgiler