Evde “Chai Tea Latte” yapmanın sırları

24 Ara

Özü zencefilgillerden oluşan chai tea latte bir çok kişi için Starbucks’ın vazgeçilmez içeceklerinden biri. Hem sıcak hem frappacino haliyle içebileceğiniz bu çok özel içeceği kendim için araştırdım. Sizin için de paylaşıyorum:))

Aslında durum şöyle gelişti, markette “Mistik”- “Chai”diye bir çay gördüm. Demek ki chai mistikmiş dedim. Suyla yaptığımız bitki çayı gibi de olsa kesin severim diye düşündüm çünkü içinde zencefil, tarçın, kakule var böyle mistik baharat tatlarına bayılırım.

Sonra dank etti, ee Starbucks’ta içtiğimiz de böyle bir tat, ama sütlü… Eee zaten Chai Tea Latte,  ben bunun içine süt koysam bir de su nasıl olur dedim, yaptım muhteşem oldu. Zaten arkasında içine süt ve şeker ilave edebilirsiniz yazıyor:) Ha ha ne kadar zormuş değil mi?

Önce porselen demliğinize koyduğunuz Doğuş-Chai ‘yi 1-2 dk demlenmeye bırakın. Sonra ısıttığınız sütü ilave edin, şeker kullanmak istemezseniz bal da koyabilirsiniz. 1-2 dk özdeşleşmesini bekleyip, kupaya alın.

Ve ayaklarınızı uzatıp, kış günlerine çok yakışan bu lezzetin keyfine varın.

Bu arada demliğim ve  kulpsuz kupalarım Hong Kong ‘tan… Çok şirin değil mi?:) Pera Thai’nin bardaklarına hasta olduğumu ve hostes arkadaşımdan istediğimi burada yazmıştım. Canım Duygum da bana tomurcuk yasemin çayı ile birlikte getirmiş, buradan bir kez daha teşekkürler. Hem bir şeyler demlemek hem kupalarından içmek acayip keyifli.

Chai’nin hazır halini bulamazsanız ya da daha doğalını içmek isterseniz onun da evde yapımını araştırdım:

4 bardak için;

- 1 kakulenin içindeki minik çekirdeklerin yarısı (çok keskin bir tadı var, daha az bile koyabilirsiniz)
- 1 çay kaşığı toz zencefil
- çeyrek çay kaşığı karabiber
- 3 diş karanfil
- 3-4 çay kaşığı tarçın

hepsini 2 dk kaynatıp,

- 2 bardak süt  -1 paket vanilya  -Yarım çay bardağı çay ya da 1 poşet çayı da ilave kaynatmaya devam ediyoruz. Sonra süzüp içiyoruz. İşte bu kadar, ee malzeme olduktan sonra bu da çok basit, hemen koşun aktara:)

Soğunu yapmak isterseniz, sıcağını yapıp,  soğumasını bekledikten sonra büyük bardakta ya da varsa shakerda buz koyup çalkalayıp içebilirsiniz.

Bu mis içecekten sonra sahlebin pabucunu dama atabilirsiniz ama onun da keyfi ayrı canım:)

Hey şuan dışarda harika kar yağıyor!  Ve bu havada evde olmak muhteşem!

Herkese iyi tatiller!