çizgili kitap sever misiniz?

25 Eki

Kime iştahlı iştahlı bir kitaptan bahsetsem, neredeyse zorla o kitabı okuması için ödünç veresim geliyor. Kitabı verdiğimde şayet yanımda sayfalarına göz gezdirip, karıştırmadıysa çok zaman geçmeden bumerang gibi bana dönüyor kitap. Çünkü içi bir sürü notlarla, çizik-çüzüklerle dolu oluyor. Ee haliyle okuyan da zihnini serbest bırakıp rahat rahat okuyamıyor,  dolayısıyla kitaptan ne istediği keyfi ne istediği fikri alıyor.  Benim hayal dünyam kitabın üzerine karabasan gibi çökmüşken nasıl alsın zavallıcık.

Ama şunu düşünürüm; acaba o da aynı cümlelerde benim gibi takılır mıydı ya da altını çizer, bir yerlere not alır mıydı?

2.el satın aldığım kitaplarda altı çizili sözcükleri daha bir önyargılı okuduğumu biliyorum, altı çiziliyse kesin güzeldir diye… Ama zaman zaman saçma ya da kabaca kro bir tümleçle karşılaştığım da olmadı değil.

Sevgili Nil Karaibrahimgil’in bugünkü köşeyazısı konusu da buydu.  Nil de bu durumu kendince değerlendirmiş, konuyla ilgili deneyimini aktarmış hatta bir de araştırmaya yer vermiş.  Yazısının sosyal medya servisini bizzat kendisi yapıyor diye umarak ona cevabımı verirken,  günlük adresimi de paylaştım.  O yazının bağlantısını da burada paylaşmak, saklamak istedim.

” Altı çizilesi cümleler bunlar” ;  http://www.hurriyet.com.tr/magazin/yazarlar/16124800.asp?yazarid=113&gid=61

Ne olursa olsun yine de 2.el kitapları hele ki eski ve altı çiziliyse acayip seviyor ve bir sürü edinmek istiyorum.

Siz çizgili kitap sever misiniz?

Sevgiler,