Dergi Bursa 1 yaşında!

16 Şub

Dergide yazmaktan öte sıkı bir dergi okuyucusuyum. Hani sayfaları hışır hışır çevirip, aslında o anda başka şeyler düşünenlerden değil, hiçbir satır atlamadan okumaya çalışanlardan hatta yarım kalsa arasına kalem, kumanda o an elinde ne varsa sıkıştıranlardanım ben. Dergi reklamcılığı yapmış olsam da çok reklam görmeyi sevmiyorum dergilerde. Elbette dergilerin yaşaması için reklam şart ama ilkeli bir yayın kuruluşu reklam ve içerik dengesini korumalı diye düşünüyorum.

Beni her sayfasına kitleyen, reklamla içerik dengesini çok güzel terazileyen bir dergi var ki ben de orada yazdığım için söylemiyorum, derginin içeriğine de, görsel zenginliğine de, grafiklerine de bayılıyorum. (Benim pasta grafiğime de bayılacaksınız şimdi, 5 yılınızda söz gerçeğini yapacağım:))

Geçen yıl bu zamanlar ilk sayısını yayınlamanın heyecanı ve “söyleyecek sözümüz var Bursa” önsözüyle yola çıkan Dergi Bursa, 1.yaşını doldurdu bile. Beklentilerinin de ötesinde bir satış grafiği yakalamasının yanı sıra eline alıp karıştıranın fellik fellik aradığı bir dergi oldu.

Kısa sürede çok yol almanın arkasında yatan şeyin tabii ki tecrübeli bir ekip olduğunu düşünsem de Dergi Bursa’nın okuyucu enerjisi de çok yüksek.  Photo Graphica tarafından yayınlanan derginin Yayın Yönetmeni sevgili arkadaşım Engin Çakır, Bursa’ya duyduğu aşkı, sevgisini öyle güzel yansıtıyor ki sayfalarına bu okuyucuya da aynen geçiyor.

Bursa özelinde yayınlanan, ana teması Bursa kent dokusu olan dergide kültür, sanat, yaşam, eğitim, sağlık gibi herkesi ilgilendiren konularda uzman yazarların köşeleri ve keyifli röportajlar bulunuyor. Her ay farklı bir tema işleyen derginin bana kalırsa en güzel özelliği de muhteşem fotoğrafların yer alması…

Benim serbest köşemin ismi “Hemzemin“.  İlk sayıda Bursa’nın hemzemin bir şehir olduğundan yola çıkmıştım sonra rotam Bursa’dan farklı şehirlere, insanlara, duygulara, düşüncelere açıldı. Aslına bakarsanız aklıma ne eserse yazıyorum ve Dergi Bursa’da yazıyor olmaktan inanılmaz keyif alıyorum.

İyi ki varsın Dergi Bursa, nice yıllara, sayılara beraber…

Dergi Bursa’nın yeni sayısını buradan okuyabilirsiniz.

Sevgiler,