Egoist değilim, paylaşırım.

14 Kas

En asi kız zamanlarımdı. Babannemde geçirdiğim yaz günlerinde sabahın köründe kalkıp gazete-ekmek almaya diye sigara içmeye kaçıyordum.
Yine bir sabah bakkalda her zaman aldığım gazeteyi değil sırf kaset veriyor diye başka bir gazeteyi almıştım. Kaset rockçı birilerinindi. Ama isimlerini hiç duymamıştım. Olsun marjinal olur, ben keşfetmiş olurum diye pek bir sevinçle eve gelip taktım teybe. Aslında dinleyeceğim şeyden çok da umutlu değildim, zaten çok sevilse gazeteyle dağıtmazlardı diye düşünmüştüm. O yıllarda (90′lar) yerli rock grubu yok denilecek kadar azdı. Anadolu rock yapanlar hariç. Yani benim hatırlayıp severek dinlediğim Mavi Sakal, Pentagram, Grizu, Kurban, Objektif, Bulutsuzluk Özlemi filan vardı.
Aldığım kasedi bir dinledim, yanıldığımı anladım. Bütün bir yaz onu dinlemekle geçti. Kasedi başa sarıp sarıp dinlemiş, kaset kapağındaki tüm yazıları hatim etmiştim.
Vokalin sesine, şarkıların sözlerine, hem sakin hem asi ruhlu müziğe hayran kalmıştım. Belki siz de hatırlayacaksınız; o grubun ismi “EGOİST” di.

Vokalde Meltem Taşkıran sözler ve müziklerin yapımında grubun beyni olan Eser Taşkıran. İki kardeşin başarısıydı. Keşke yine yine albüm yapsalar dinlesek. En son 2007′de çıkardıkları ‘ON’ ismindeki albüm için Meltem şöyle demiş; “Hayatı derinlerde yaşayan, şiir okuyan, sadece iyi müzik dinleyenlerin anlayacağı bir albüm yaptık” Gerçekten de derinlere dalmak için, ruhu keşfetmek için, yaratıcı bünyeler için ilaç gibi müzik yapıyorlar.

Bugün neredense geldi takıldı dilime taa ozamanlardan bir şarkı;

“Hayat bir oyun bizde küçük aktörler
Her oyun biter aktörlerde kaybolur gider”
(Hakkın Yok,96)

Şimdilerde kaybolduklarını sanıyordum ama halen sessiz sessiz müzik yapıyorlarmış. Hatta bir müzik atölyesi kurdukları yönünde haberler okudum.
Güncel olmasa da bir web siteleri var, diskografilerini keşfetmek için: http://www.egoistonline.com/

Hadi bir kıyak daha yapayım bahsettiğim albümü ben buradan indirdim.
Egosit değilim, paylaşırım ama korsana hayır! :) lütfen.
Sevgiler,