Olmak İstiyorum

21 Şub

 

Son 3 gündür herkes kendine bu soruyu soruyor olsa gerek ki twitter’da en çok konuşulan top trend #olmakistiyorum. Ben de 140 karaktere sığdıramayacağımı düşündüğümden blogumda yazayım dedim.


“Büyüyünce ne olmak istiyorsun” 
sorusuyla başladı her şey. Herkesin bir misyonu olmalıydı hayatta, hedefi ve ona ulaşmak için azmi…


Daha okul sıralarına oturmadan sorulmaya başlanan bu soru ömrümüz boyunca karşımıza öyle çok çıktı ki… Her yıl, her edindiğimiz tecrübeyle değişmedi mi istediklerimiz? Zaman geldi, verecek cevap bile bulamadık. Hayatımızın bir döneminde (özellikle ergenlikte) hangimiz afallamadık ki bu soruyla? Ne istediğimizi anlayana kadar hayli zaman geçti değil mi? Belki de hala ne istediğini bilemeyenler var aramızda.

Sonra bir mesleğimiz olsun, iyi olsun, iyi yerlerde çalışalım diye çırpındık durduk. Üniversite dedik, yüksek lisans dedik, yabancı dil şart dedik, kurslar, seminerler, yetmedi sertifika programları, yurtdışı eğitimleri…Senelerimiz, çabalarımız birer kağıt parçasıyla sunuldu bir sürü kişinin önüne. Evimiz ne işe yarayacağını, nereye asacağımızı bilemediğimiz kağıt yığınlarıyla doldu. Önümüze kapılar açıldı, yüzümüze kapılar kapandı…

İş görüşmeleri, sorular, testler ve tabii ki bir mülakat klasiği “Uzun vadede hedefiniz nedir, ne yapmak, ne olmak istiyorsunuz?” çıktı karşımıza.
Hım, şey, kem, küm… Bazen fazla uçtuk bazen yetersiz bir cevap kabul edildi söylediklerimiz.

Ama kimseye söylemediğimiz, kendimize bile tam olarak anlatamadığımız isteklerimiz vardı. Mesela ben aslında bir piyanist olmak istiyordum. Peki bunu etrafımdan kaç kişi biliyor? Belki eşim bile bilmiyor. Fakat annemin bildiğini yıllar sonra bulduğum bir videodan öğrendim desem…Ve aynı videoda annemin “o özel zevk başka ne olmak istersin?” sorusuna bu defa da elimle yazı yazıyormuş gibi yapıp, ‘yazar’ cevabı verdiğimi…

Bilgisayarlar yeni çıktığında bilgisayar klavyesini piyona tuşlarıymış gibi gören, şarkılar çalan kaç kişi vardır?
Peki otelde resepsiyonist olarak çalışırken ilham gelince tuvalete gidip rezervasyon formunun arkasına şiir karalayan?

Hadi aramızda kalsın, siz büyüyünce ne olmak istiyordunuz? Geçmişi de bırakın, şimdi!… Size bir şeyler dayatılmadan, sizi siz yapacak olan şeyleri düşünün, ne olmak istiyorsunuz?

Şimdi sizi bir Kazım Koyuncu şarkısıyla baş başa bırakayım. Sadece ben olmak isteyenlere… Dinlerken olur a bana da yazarsanız çok mutlu olurum.

Twitter’da hergünlük @hergunluk