Yaşasın Yemek Yapmak!

10 Oca

Yemek yapmayı nereden öğrendiniz?

Annem yemek yaparken beni hep yanına çağırırdı, “kızım gel bak bunu nasıl yapıyorum“, “bak bu şöyle yapılıyor gel bir izle, bir öğren” der dururdu. Ama ben hiç gitmezdim, “heee biliyom ben onu” ya da “of ya ne gelemem şimdi işim var, dersim var” falan fıstık numara çekerdim. Onca 5 yıldızlı otelde, restoranlarda çalıştım, aşçılarla kafa patlatıp menüler çıkardım, yemekleri görünce içinde ne olduğunu anlayacak kadar kompetan oldum ama kendim yapmıyordum. Sonra gün geldi evlendim. Kaldım mı öyle kendi başıma, ne executive şeflerimi arayabilirdim bu saatten sonra ne annemi… Ya bana derseler ” ee ben anlatırken, yaparken neredeydin?”

Ben de kalktım kitaplar edindim, Ümit’i ne Ayşe’si Oktay’ı hepsinin tariflerini deniyor en beğendiklerimi işaretliyordum. Bir çok şeyi tarifler sayesinde ilk defa yapmama rağmen güzel beceriyordum, çünkü hemen her şeyi tam tarifine göre değil mantıkla yapıyor, içgüdüsel olarak içine bir şeyler katıyor daha da lezzetlendiriyordum.

Halen yemekleri yaparken kitaplarımdan yararlanırım. İnternet tarifleri çok karışık, herkesin yapış şekli farklı bazen de ordan burdan sallayıp yazıyorlar ortaya saçma sapan bir şey çıkıyor. Güvendiğim birkaç site dışında internetten yemek yapmam.

Geçenlerde bir komşumla ve birbirinden güzel kitaplarıyla tanıştım. Kendisi Faslı, eşi Fransız, ismi Jamila ama herkes ona Cemile abla diyor:) Kız kardeşi halen Fas’taymış ve muhteşem bir aşçı ve yemek yazarıymış. Jamila abla da en az onun kadar iyi bir aşçı ve kız kardeşinin tüm kitaplarını Türkçe’ye çevirmiş.

Kitaplar yemek türüne göre ayrılmış ve tüm tarifler 13 kitapta toplanmış. Bir sürü özel ve farklı yemek tarifi ve ikramlık yiyecekler var. Alışılagelmiş lezzetlerin dışında ama mutfak bütçesini zorlamayan tarifler. İşte en çok buna sevindim. Çünkü insan özellikle misafiri geleceği zaman farklı lezzetler yapayım istiyor ama iş biraz fantaziye binince bütçeyi de ona göre arttırmak gerekiyor.

Bu kitaplarda öyle bilmemne yatağında etler, bilmemneyle marine edilmiş,  tütsülenmiş efendime söyleyeyim bilmemne usulü pişirilmiş şeyler yok! Gayet mütavazı isimlerle gayet basit şekilde hazırlanan yiyecekler var. Sunumları oldukça başarılı, her yemek bitmiş haliyle sunum esnasında fotoğraflanmış.

Ve bir güzel tarafı ise her tarifin aşama aşama fotoğraflanması…Diğer kitaplarda olmayan önemli bir detay bence. Jamila ablanın dediğine göre bu yemeklerin yapılması, fotoğraflanması için özel bir stüdyo daire kiralanmış ve çekimler yaklaşık 3 ay sürmüş.

Yani “yemek emek ister” deyişinin hakkını vermişler. Ama karşılığında da on numara kitaplar çıkmış. Siz de benim gibi yemeklere meraklı ama her yapışında garantilemek için de olsa tariflere bakanlardansanız, tarifler için her an bilgisayar açmak zor geliyorsa, kitapları seviyorsanız bu güzel kitaplardan edinebilirsiniz.

Yazar: Rachida Amhaouche

Çeviri: Jamila Marchal

Yayınevi: Chaaraoui

Bilgi için: dunyalezzetleri@hotmail.com ‘a mail atabilirsiniz,  gerçi sudan ucuz ama blogumdan geldiğinizi söylerseniz indirim de yapacaklar:)

Böyle kitaplar sayesinde yaşasın yemek yapmak!