Yılbaşı mekanları İstanbul

23 Ara

İki yıl öncesine kadar her yılbaşında çalıştım, biliyorsunuz yeni bıraktım otel ve restaurant dünyasını. Bu sayede her yeniyıla mekanlarda girmiş oldum, bu yüzden iki senedir evimizde kutluyoruz yılbaşını.

Gayet mütavazı, portakal, çekirdek, cips ve hazırladığım muhteşem yılbaşı menüsüyle… Zaten İstanbul’da yılbaşında dışarıda olanları biliyorsunuz, hepimizi korkutuyor. Ama bu sene bir dışarılara çıkasım var, tabii seçkin, güzel ve kaliteli bir mekana gidip, başka hiç biryere bulaşmadan evime dönmek istiyorum.

Henüz karar vermedim ama yılbaşı gecesini dışarda kutlamaya karar verirsek gitmek istediğim birkaç adresi araştırdım ve gidemesem de sizlerle paylaşmak istedim.

Chocolate Bistro

 • Ben böyle günlerde evim gibi rahat edebileceğim, çok kasılmayacağım yerleri severim. Mesela Chocolate Bistro Şaşkınbakkal öyle, genç ruhuyla, modern dekorasyonuyla ve rahat oturma alanlarıyla süper! 
 • Aşırı gürültülü olmasın zira bütün geceyi kolon yutmuş gibi geçirmek istemem.

 

The House Cafe Ortaköy

 • Güzel yemekleri ve şahane sunumları olsun, yılbaşı ruhunu bana menüsünde yansıtsın isterim.
 • Garsonlar “yılbaşı günü çalışıyoruz zaten” tribinde olup, yemekleri kafamıza atar gibi davranmasın isterim.
 • Hem şık, hem rahat olsun isterim. House Cafe tadında! Bu yıl parti Ortaköy’deymiş. Biraz zor buldum ama yılbaşı etkinlik linkine direk buradan ulaşabilirsiniz.

Liman Lokantası

 • Elit bir yer olsun ama düğüne gider gibi balo konseptiyle, uzun tuvaletler, fraklarla gelen ablalar abiler olmasın isterim. Liman Lokantası tarihi ve kalitesiyle muhteşem. Ama benim bu seneki haleti ruhiyem için biraz ağır kaçabilir. 
 • Fazla çocuk muhabbeti, gürültüsü olmasın isterim.
 • Tarzı olsun, fiyatları uçuk olmasın dekorasyonu ve atmosferi sıcak olsun isterim. Tıpkı Maria’nın Bahçesi gibi… Sevimli, sıcak ve makul fiyatlı…

Maria'nın Bahçesi

 • Jazz veya alternatif batı müzikleri olsun, gecenin bir bölümünden sonra ya dj coştur bizi yapalım (tabii kaynana dillerini burnuma sokan tipler olsun istemem ve masaların üzerinde striptiz gibi şov yapan sarhoş kadınlar olmasın) ya da fasıl muhabbetti yapalım isterim. Şöyle “ah bu gönül ister, arzu eder dırıdırı…” filan. Fasıl olsun dediysek 60 yaş üstü amcaların masalarından bağıra çağıra “İstanbul Sokakları”‘nı da söylemesini istemem tabii. Yani haddini aşmayan müşteri profili olsun. Bu maddeye en çok uyan Peymane & La Cucina, bu yılki programlarında önce jazz ardından DJ performansıyla coşku dolu bir kutlamaya hazırlanıyor.
 • Tertemiz lavaboları olsun isterim. Mis gibi koksun. Saat başı değil on dakikada bir kontrol edilsin böyle özel günlerde…

Peymane & La Cucina

 •  Bahçesi olsun bir de… Mekanın atmosferinden boğulunca çıkıp bir nefes alınabilecek,  ufoları olan bir bahçe… Yemek sonrasında Peymane & La Cucina‘da party 23:30′dan sonra bahçede devam ediyor, bu müthiş!

Peymane & La Cucina Bahçe

 • Sıcacık bir mekanı olsun hatta mümkünse sıcak şarabı da olsun isterim. Hatta komple şarapevine bile gidebilirim aslında. Hem muhteşem mezeleri de oluyor. En güzel alternatiflerden biri İstiklal’deki Pano Şarapevi olabilir. Mistik atmosferi ve zengin şarap menüsüyle ortaçağdan fırlamış gibi!

Pano Şarapevi

Yani anlayacağınız benim bu kriterlerimin hepsine uyacak yer bulmak çok zor. Ama bu isteklerimin bir çoğunu karşılabileyecek mekanlar da çok. İşte yukarıda bahsi geçenler onların arasındaki favorilerim.

Aşağıda hepsinin iletişim adresleri var, arayıp ya da mail atıp yılbaşı menülerini ve programlarını öğrenebilirsiniz. Umarım arayış içinde olanlar için fikir verebilmişimdir. 

Eee, siz yılbaşında neredesiniz? 

 

Yılbaşı Mekan Rehberi/ İstanbul: 

Chocolate Bistro & Bar – Şaşkınbakkal

Adres: Suadiye Mah. Kazım Özalp Sok. Yalman Center - A Blok No:60/1  Kadıköy-İstanbul

Tel: 0 216 360 61 34 – 0 216 360 63 34

chocolatebistrobar.com

The House Cafe- Ortaköy

Adres : Salhane Sokak No: 1 Ortaköy / İstanbul
Tel: 444 4 THC (842)

housecafe.com

Liman Lokantası / Çapa Çapa

Adres: Rıhtım caddesi 52-3 Yolcu salonu üstü. kat 3 Karaköy- İstanbul
Tel: 0212 292 39 92 (3 hat)

capacapa.com

Peymane & La Cucina

Adres: Tom Tom Mh. Boğazkesen Cd. No:65/1 Beyoğlu- İstanbul

Tel: 0212 444 21 92

peymane-lacucina.com

Pano Şarapevi

Adres : Hamal Başı Cad. 12/B Galatasaray Beyoğlu – İstanbul

Tel: 0212 292 66 64 – 293 61 64

panosarapevi.com

Maria’nın Bahçesi- Maltepe

Adresi: Küçükyalı Sahilyolu, No:86, Küçükyalı İstanbul

Tel:  0216 519 98 19

marianinbahcesi.com

Sevgiler,